IX з’їзд КВПУ: у дружній та діловій атмосфері

IX з’їзд КВПУ: у дружній та діловій атмосфері

Відбувся IX з’їзд Конфедерації вільних профспілок України. Упродовж п’ятигодинної роботи було розглянуто цілу низку важливих питань, ухвалено з півдесятка резолюцій та обрано керівний склад структури. КВПУ очолюватиме й надалі Михайло Волинець. Йому допомагатимуть заступники: Євген Галінський, Володимир Козельський, Микола Колючий, Наталія Левицька, Олег Панасенко, Петро Тулей, Володимир Фундовний та Віра Шолудько.


Президент ВЕРС Іраклій Петріашвілі

Президент ВЕРС Іраклій Петріашвілі

А розпочався форум  із вітальних промов гостей з’їзду – як тутешніх, так і закордонних. Президент ВЕРС та Грузинської конфедерації профспілок Іраклій Петріашвілі наголосив на тому, що для багатьох пострадянських країн притаманні такі явища, як дефіцит соціального діалогу, порушення трудових прав, низький рівень заробітних плат і пенсій. «У всіх профспілок спільна мета – поліпшити становище людей найманої праці, – зазначив він. – Тому закликаю до регіонального співробітництва та бажаю Конфедерації вільних профспілок України плідної діяльності!»

 Народний депутат України Дмитро Добродомов звернув увагу присутніх на те, що «будь-яку справедливу справу чи ініціативу обов’язково треба відстоювати під стінами Верховної Ради». А ще він висловив упевненість, що зусилля профспілківців у відстоюванні своїх прав не будуть марними і увінчаються перемогою.

Віце-президент Національної профспілки Польщі «Солідарність» Тадеуш Майхрович

Віце-президент Національної профспілки Польщі «Солідарність» Тадеуш Майхрович

Про справи у знаній у всьому світі «Солідарності» розповів віце-президент Національної профспілки Польщі «Солідарність» Тадеуш Майхрович. Він визнав, що певний час ця профспілкова структура фактично перебувала на маргінесі. Але тут же й зауважив: «Однак тепер є зрушення на краще». Також промовець приділив увагу заробітчанству. «У Польщі працює два мільйона українців. І є всі підстави вважати, що ця кількість збільшуватиметься», — спрогнозував Тадеуш Майрович. А ще висловив сподівання, що українці, які легально працюють у Польщі, вступатимуть до «Солідарності». «І тоді ми зможемо відстоювати їхні права», — зазначив він.

«Ми повинні відійти від минулого і прямувати у майбутнє», — так розпочав свій виступ народний депутат України Сергій Шахов. Він також наголосив на тому, що фактично усі 27 років незалежності триває неприховане пограбування народу. «Чому наші лікарі сидять на валізах в очікуванні виїзду за кордон? Бо не можуть забезпечити гідне життя своїх родин у рідній країні», — наголосив парламентар.

Народний депутат України Іван Крулько у вітальному слові зазначив, що КВПУ є досить активною у суспільному житті структурою, а тому по праву може вважатися справжньою профспілкою. А ще він нагадав, що за часів, коли Михайло Волинець був парламентарем, було ухвалено цілу низку вкрай важливих законів, автором яких є профспілковий лідер.

директор Центру Солідарності у Європі та Азії Руді Портер

директор Центру Солідарності у Європі та Азії Руді Портер

«Мені приємно бути серед давніх друзів, — запевнив програмний директор Центру Солідарності у Європі та Азії Руді Портер. – Я відчуваю тісний зв’язок, адже маємо багато спільних перемог». Також він згадав буремні дні Майдану, а також те, як відвідував розташований там намет Конфедерації вільних профспілок України.

Програмний директор Центру Солідарності в Україні Трістан Масат у своєму виступі зізнався, що його надихає діяльність КВПУ. «Я радий, коли бачу ваші успіхи. Знаю, наскільки принципово Конфедерація бореться за те, щоб Трудовий кодекс не містив дискримінаційних положень», — зазначив він. А ще звернув увагу на той прикрий факт, що в Україні щомісяця зростає заборгованість із заробітної плати і досягла вже катастрофічних розмірів. Завершив промову Трістан Масат такими словами: «Вірю, що у наступні двадцять років свого існування КВПУ подолає усі наявні в країні проблеми».

менеджер проекту ЄС-МОП Антоніу Сантуш

менеджер проекту ЄС-МОП Антоніу Сантуш

А ось менеджер проекту ЄС-МОП Антоніу Сантуш здивував присутніх тим, що вітальний спіч виголошував українською мовою. І хоч не всі слова вдавалося вимовити правильно, але його прагнення були оцінені належним чином – гучними оплесками.

віце-президент Білоруської конфедерації демократичних профспілок Сяргей Антусєвіч

віце-президент Білоруської конфедерації демократичних профспілок Сяргей Антусєвіч

«З великою повагою та цікавістю стежимо за діяльністю КВПУ, — запевнив віце-президент Білоруської конфедерації демократичних профспілок Сяргей Антусєвіч. – Скажу відверто: ми пишаємось вами. Завжди можете розраховувати на нашу підтримку».

Голова виконавчого комітету Конфедерації праці Росії Ігор Ковальчук наголосив на тому, що як для КВПУ, так і для структури, яку він очолює, існують одні й ті ж цінності. «Ми намагаємося протидіяти великому капіталу, — зазначив він. — Змушені співпрацювати з урядом. Вдалося принаймні підвищити мінімальну зарплату. Але не змогли убезпечити народ від так званої пенсійної реформи. Ось так і рухаємося шляхом перемог і поразок».

«Конфедерація вільних профспілок України подолала нелегкий, але цікавий шлях свого становлення, об’єднавши працівників різних галузей, — наголосив заступник голови Національної служби посередництва і примирення Сергій Гербеда. – Попри відтік певної кількості своїх членів через об’єктивні причини – анексію Криму та окупацію частини Донбасу – КВПУ успішно пройшла репрезентативність. Черговий з’їзд – це ще один крок до нових починань та здобутків, збереження і примноження гідних профспілкових традицій».

Звітну доповідь Михайло Волинець розпочав із нагадування, що у грудні Конфедерації вільних профспілок України виповниться двадцять років. Далі він докладно окреслив здобутки, яких вдалося досягти за п’ять років, та вказав на проблемні моменти. До здобутків, безперечно, можна зарахувати виграні судові справи у зв’язку з порушеннями прав профспілкових організацій і членів профспілок. Причому не лише в Україні, а і в Європейському суді теж. Так, незалежна профспілка авіакомпанії «АероСвіт» звернулися до Європейського суду з прав людини і він ухвалив рішення, згідно з яким працівники українських авіакомпаній отримали змогу захищати свої трудові права й протистояти свавіллю роботодавців, вдаючись до страйку.

«Роботодавці порушують принцип рівності профспілок, — наголосив Михайло Волинець. — Непоодинокими є факти невизнання роботодавцями новостворених профспілкових організацій вільних профспілок, недопущення їх до колективно-договірного процесу, невиконання вимог закону про створення умов для діяльності профспілок, судові переслідування профспілкових лідерів та учасників акцій протесту. Так, у листопаді 2017 року було створено первинну профспілкову організацію НПГУ шахти «Інгульська» ДП «Східний гірничозбагачувальний комбінат» і одразу розпочалося переслідування роботодавцем як активістів профспілки, так і робітників аж до судових розбірок. Незалежній  профспілці  гірників України довелося докласти чимало зусиль, щоб забезпечити юридичний захист працівників та домогтися закриття судової справи, а також переконати роботодавця укласти угоду про перерахування членських внесків та надати приміщення для роботи профкому».

Навів очільник КВПУ й інший приклад. «У січні 2016 року на «Дніпровському меткомбінаті» у Кам’янському адміністрація створила кишенькову профспілку «Металургів», від імені якої керівництво комбінату, примусово, шляхом тиску і залякувань, змусило перейти до неї кілька тисяч працівників,- розповів він. — Первинна профспілка «Металістів», що діяла на підприємстві,  вступила до КВПУ. Ми звернулися із заявою до Генерального прокурора України про вчинення тиску на вільну профспілку. КВПУ також надіслала листа до голови Міжнародної конфедерації профспілок Шаран Барроу, яка згодом звернулася до Президента України і Прем’єр-міністра з вимогою забезпечити дотримання прав профспілок, передбачених  Конвенціями МОП. На захист первинного осередку «Металістів» стала також Глобальна профспілка IndustrіALL».

У своїх намаганнях залякати профспілкових активістів деякі роботодавці вдаються до відверто кримінальних дій та рейдерських захоплень профспілкових організацій. Подібне трапилось наприкінці 2017-го в Головному управлінні Держпраці у Донецькій області. Тамтешній начальник управління чинив тиск на голову та членів профкому ППО за їх активну позицію щодо викриття фактів корупції, а потім групою осіб, не членами профспілки, було здійснено спробу рейдерського захоплення первинного осередку шляхом проведення так званих «позачергових загальних зборів» і «припинення повноваження» голови і членів виборного профспілкового органу та обрання на їх місце собі зручних осіб.

Завершив свій виступ Михайло Волинець словами: «Попереду в нас ще багато роботи та завдань, які нам треба вирішувати. І лише спільними зусиллями та солідарними діями ми  зможемо досягти своєї мети та бути ефективним захисником прав працівників».

У обговоренні доповіді узяли участь голова Вільної профспілки освіти і науки України Володимир Фундовний, очільник Вільної профспілки залізничників України Володимир Козельський, голова Конфедерації вільних профспілок Дніпропетровської області Микола Житник, очільник Вільної профспілки медичних працівників України Олег Панасенко, заступник голови Незалежної профспілки гірників України Олександр Абрамов, голови первинок профспілкових організацій Ростислав Дуплін (Шостка Сумської області), Сергій Стинка (Ізмаїл Одеської області), Сергій Павлов (Новогродівка Донецької області), Андрій Корчинський (Львів), Веніамін Тимошенко (Київ), Віктор Видиш (Гірське Луганської області) та Дмитро Бондарєв (Кропивницький). Усі промовці, окрім того, що визнали роботу керівного складу КВПУ задовільною, ще й поділилися насущними проблемами та наболілими питаннями.

Делегати прийняли резолюції з’їзду: «Гідна праця – запорука розбудови економіки держави», «Про забезпечення прав працівників у сфері безпеки та гігієни праці», «Про порушення прав профспілок» та щодо неприпустимості ухвалення нового Трудового кодексу України.

делегація IX з’їзду КВПУ від Західного Донбасу

делегація IX з’їзду КВПУ від Західного Донбасу з головою КВПУ Михайло Волинець

About Author